Pokreće Blogger.

srijeda, 9. srpnja 2014.

Nasveti za nabiranje gob ali gobarjenje

Kot gobe po dežju! Gotovo poznate ta rek. No, nabiranje gob po dežju je res priporočljivo, saj gobe po dežju res prav rade rastejo in z malo sreče, predanosti in volje jih boste tudi vi lahko našli in iz njih skuhali okusno rižoto, gobovo juho ali pa gobovo omako. Slastni sadeži, ki nam jih ponuja gozd, nam ponudijo ne le okusno kosilo, pač pa tudi zdrav sprehod in veliko svežega zraka. Zato pot pod noge, vendar pazljivo izberite gobice, ki bodo priromale na vaš krožnik.
Gobe ali glive so rastline brez klorofila, ki se hranijo zajedavsko ali pa so gniloživke. Poznamo kar 70 tisoč vrst gob, ki v večini rastejo poleti in jeseni, ko je na voljo dovolj vlage in toplote, ki jo potrebujejo za rast. Mnogi pravijo, da smo si zelo podobni, saj dihamo kisik, izločamo ogljikov dioksid, ne potrebujemo klorofila in imamo celo podoben metabolizem. Ni presenetljivo, da se tradicionalna vzhodnjaška medicina opira na njihove zdravilne učinke.
Kje rastejo gobe?
Zdrave in zdravilne gobe
Znanstveniki zagrebškega inštituta Rudjer Bošković so pred leti ugotovili, da gobe ne le zavirajo nastanek rakavih celic, pač ps celo spodbujajo rast novih zdravih celic. V tujini so nas tako že (spet) prehiteli, saj imajo na voljo čaje, kapsule, tablete in drugačne prehranske dodatke, ki jih imajo v izobilju, pri nas pa to zaenkrat še ni tako priljubljeno. Situacija se izboljšuje, vendar zagotovo ne dovolj hitro, posebej glede na to, kako hitro odkrivajo nove zdravilne lastnosti gob. Veliko kitajskih in japonskih lesnih gob, ki bi jih lahko gojili tudi pri nas, ima zdravilne učinkovine. Žal zdravilnih lastnosti v Sloveniji rastočih gob ne poznamo dobro, vendar vsekakor ne velja precej pogosto mnenje, da imaš z gobami lahko samo težave in se lahko le zastrupiš.
Vseeno vam lahko povemo, da v Sloveniji rasteta denimo pisana ploskocevka in velika zraščenka, ki v kombinaciji s kemoterapijo izboljšujeta delovanje nižjih odmerkov zdravil. Hkrati pa tudi varujeta imunski sistem pred toksičnimi poškodbami. Pomagali naj bi celo pri hepatitisu in zniževanju krvnega tlaka, urejanju holesterola ter preprečujeta kopičenje trombocitov. Na Kitajskem in Japonskem tako nekatere gobe uporabljajo za pomoč pri boju proti levkemiji ali raku dojke. V gobah se skrivajo številni vitamini in minerali. Najpomembnejši so vsekakor riboflavin, tiamin in niacin, ki so priporočljivi za kožo in živčevje, in pa vitamini iz skupine skupine B, vitamina C in D, E in K, nekatere pa celo vitamin A.


Nabiranje gob in kje rastejo gobe
 Te izjemne rastline, ki brez dvoma spadajo med hrano, ki jo lahko pripravijo na najbolj raznolike načine, rastejo v gozdu. Najpogosteje jih nabiramo na poljih in travnikih, celo v sadovnjakih in parkih, pogosto tudi na naših vrtovih. Nekatere rastejo bolj v iglastih, druge spet v bolj listnih in tretje v mešanih gozdovih. Na nabiranje gob se nikdar ne odpravite nepripravljeni, predvsem, če ste gobarji začetniki. Priporočamo vam, da za obisk gozda in gobarjenje dobro pripravite, si preskrbite celo knjižico, ki jo odnesite s seboj ali pa si za sogobarja izberite izkušenega nabiralca. Kaj hitro se namreč lahko zgodi, da poberete napačno gobo, ki je vaš želodec ne bo vesel, lahko pa se celo zastrupite.
V Istri se lahko podate na lov za tartufi, ki rastejo pod zemljo in spadajo med najbolj priljubljene in iskane gobe, temu primerno pa so zasoljene tudi njihove cene in cene jedi, pripravljenih z njimi. Šampinjoni rastejo na polju, kjer se pasejo krave, jurčki pa pod listavci ali na obrobju gozda. Mavrah najdete pod jesenom ali ob potokih, rekah in v logih, jurčki v bukovem gozdu ali na obrobju, lisičke pa v smrekovih in jelkovih gozdovih, pa tudi v bukovih. Orjaške dežnike pa poiščite v gozdovih, zlasti ob robovih v travi in na gozdnih travnikih. Tako pri nabiranju kot uživanju pa bodite previdni, saj z njimi ne gre pretiravati.

Jedi in recepti iz gob
Gobe so težko prebavljive, zato jih je bolje uporabljati za prilogo kot za glavno jed, oziroma če jih hočete jesti kot glavno jed, jih pripravite v mešanici z nečim drugim in pazite pri količini(jurčki z jajci). Odrasla oseba lahko v enem obroku zaužije največ 1/2 kg gob. Priporočamo, da jih ne jeste pozno popoldan ali zvečer, prav tako pa bodite pazljivi, ko z njimi hranite otroke. Hranimo jih na hladnem, največ do tri dni. Lahko jih zrežete in zamrznete, najboljše pa so tiste, ki jih zaužijete v štiriindvajsetih urah. Preden jih pripravite, jih ne operite, pač pa jih obrišite z vlažno krpo, odstranite trde in morebitne posušene dele.
Poleg že omenjenih zdravih snovi vsebujejo še železo, baker, kalij, kalcij, magnezij natrij, cink in selen in fosfate z veliko vode, vlaknin in rastlinskih beljakovin in minimalno količino maščob. Tako so lahko zelo zdrav obrok. Po hranilni vrednosti so bliže zelenjavi kot mesu. Pripravljamo jih lahko na različne načine. Lahko jih kuhamo, pečemo, cvremo ali dušimo. Lahko jih pripravljamo posebej ali pa jih med seboj mešano, saj tako ustvarimo zanimive okuse. Mešajte pa vseeno le enako trde vrste gob, ki potrebujejo enake časovnice kuhanja. Ko jih pripravimo, jih serviramo takoj, uživajte pa jih največ dvakrat ali trikrat tedensko. Če ste jih shranili v hladilniku, jih ne shranjujte v plastičnih vrečkah ali zaprtih posodah, saj morajo imeti dovolj zraka, da ne plesnijo ali gnijejo – zato jih dobro preglejte.

Gobe
Gobe je najbolje nabirati v košaro, da se ne pomečkajo ali zdrobijo.
Previdno pri nabiranju gob
Če ste jih sesekljali, zrezali ali pa celo že pripravili (denimo panirane klobuke), jih lahko takšne tudi zamrznete, a bodite previdni, ko jih vzamete iz zamrzovalnika. Nikar ne čakajte, da se odtajajo, pač pa jih popecite oziroma ocvrite že kar zamrznjene. Prav tako jih nikoli ne pogrevajte, saj s pregrevanjem lahko povzročimo izločanje strupenih snovi iz gob. Te so lahko zdravju škodljive in včasih se zgodi, da se ljudje zastrupijo z užitnimi gobami tako, ker so jih pogreli. Čeprav so stari Egipčani verovali, da so gobe rastline nesmrtnosti in so jih smeli uživati le faraoni in so v Mehiki vrači z njimi opravljali obrede in uživali halucinogene gobe, pa je rimskemu cesarju Klavdiju žena pripravila gobjo jed, po kateri je umrl. Ni bil edini, še nekaj vladarjev je podleglo enaki usodi.
Ne pozabite, da ste v gozdu gost. Gobe pobirajte in nabirajte previdno, s spoštovanjem do narave, ki nam je to dala. Ne rijte po tleh in ne brcajte in ne uničujte neužitnih gob, ker so prav tako pomembne za gozd in podrast kot ostale. Ne plašite divjadi in ne pripeljite se do mesta nabiranja z avtomobilom, pač pa si raje vzemite čas za sprehod. Prav tako ne uničujte podrastja, gobo na grobo očistite na mestu, kjer ste jo pobrali in vedno nabirajte v pletene košare, nikdar v plastične vrečke. Želimo vam veselo gobarjenje in prijetne poletne in jesenske sprehode po naših čudovitih gozdovih!

Kaj so omake in prelivi

Omaka je tekočina, ki se uporablja za dopolnitev glavnih jedi, nikoli pa se ne je sama. Lahko so že pripravljene ali pa jih je potrebno še skuhati.
Omake za solate se imenujejo solatni prelivi. Pri solatnih prelivih se velikokrat uporablja jogurt.
Star pregovor pravi, da po dobri omaki spoznamo dobrega kuharja.


Nekaj o omakah
Pri pripravi omak in prelivov je potrebno dobro poznavanje začimb in lastna fantazija. K svetlemu mesu, zelenjavi in ribam ponudimo mile, fine začinjene omake. K jedem krepkega in izrazitega okusa pa bolj ostro začinjene omake.
Omake in prelive uporabljamo tudi v različnih sendvičih, solatah, poleg krompirja in testenin.
Nasvet - prežganje zalijemo z mrzlo ali toplo vodo, ne sme pa biti vrela. Nastajanje grudic pri prežganju preprečimo tako, da med zalivanjem stepami s šibo.


Avokadov preliv

Recept za preliv iz avokada in kislega mleka.
Skupina: Omake in prelivi
Količine za 4 osebe


Priprava

Avokado razpolovimo.
Z žlico postrgamo iz lupine sredico in jo pretlačimo.
Dodamo kislo mleko, sol in poper.
Vse skupaj temeljito premešamo.

Nasvet

Preliv pripravimo vedno tik pred uporabo, da avokado ne spremeni barve.

Sestavine
Avokado 1 kos
   Kislo mleko 100ml
Sol  
Poper  

Motovilec z jagodami

odlična kombinacija, motovilec in jagode z dodatkom limoninega soka in orehov

Sestavine:
motovilec
jagode
limona
žlica mletih orehov ali lešnikov


Postopek:

 Vzamemo poljubno količino motovilca, ki ga operemo in odcedimo. Ravno tako poljubno količino jagod narežemo na četrtine. Limoni iztisnemo sok. Motovilec, jagode in limonin sok zmešamo in pustimo stati deset minut. Potem po vrhu posujemo mlete orehe ali lešnike.
 Ta jed je primerna za ločevalno dieto, za sadni dan!

Nekaj o gobah

Gobe vsebujejo zelo veliko vode. Imajo pa tudi nekaj ogljikovih hidratov, maščob, vitaminov in rudnin. Vsebujejo hidrazine in nitrozamine, ki naj bi povzročali raka. Ker pa ne pojemo velikih količin, naj ne bi bile gobe za človeka nevarne.
Pri nabiranju gob moramo biti zelo pozorni da so užitne.
Danes skoraj po vsem svetu gobe gojijo.



Kako se uporabljajo gobe v kuhinji
Gobe so bile v starem Egiptu rezervirane za faraone. Rimljani so jih jedli le ob praznikih. Gobe se po svetu uporabljajo tudi zaradi narkotičnih in halucinogenih lastnosti.
Nekatere gobe je pred uporabo potrebno malo pokuhati.
Lahko jih ocvremo, narežemo v solato, gobe lahko tudi posušimo in uporabljamo skozi celo leto. Suhe gobe pa je potrebno pred uporabo namočiti. Jemo jih v malih količinah. Suhe gobe imajo močnejši okus.
Gobe je potrebno zelo hitro oprati in jih ne smemo puščati v vodi. Najboljše je, če gobe posolimo šele ko so že pečene, sicer bo sol odtegnila gobam med pečenjem preveč tekočine.
V hladilniku jih hranimo približno 5 dni. Suhe gobe pa lahko hranimo 1 leto.

Nekaj o jurčkih
JurčkiGobe jurčke uvrščamo med zelo dragocene, imajo čudovit vonj.
Nabiramo jih v jesenskem času, v gozdu.
Iz njih lahko pripravimo okusne jedi, lahko jih vložimo ali sušimo. Iz njih pripravimo omake, juhe, jih polnimo...








Nekaj o šampinjonih

ŠampinjoniŠampinjoni vsebujejo rudnine, vitamine A, B, D, E in K.
Sveže šampinjone lahko jemo surove kot solato, lahko jih pripravimo kot samostojno jed ali pa kot prilogo h glavni jedi.








Blitva s šampinjoni

Recept za blitvo s šampinjoni in slanino.
Skupina: Tople predjedi
Količine za 4 osebe

Priprava

Šampinjone operemo in narežemo na tanke rezine.
Blitvo operemo in jo na hitro pokuhamo v slani vodi, nato jo odcedimo in grobo narežemo.
Na olivne olju prepražimo sesekljano čebulo in česen, dodamo šampinjone in prepražimo.
Slanino narežemo in jo dodamo k gobam.
Prilijemo belo vino in vse skupaj dušimo 10 minut. Večkrat premešamo in po potrebi prilijemo še malo vode.
Gobe solimo, dodamo blitvo in dušimo še 5 minut.
Potresemo z drobnjakom.

Serviranje

Poleg postrežemo polento ali rezance.



Sestavine
Šampinjoni 700g
Blitva 500g
Sol
Olje - olivno
Čebula 1 kos
Česen 1 strok
Slanina 50g
Vino - belo 1dl
Drobnjak

Malinina torta

Recept za torto iz malin, skute, sladke smetane in pistacij.
Skupina: Sladice
Količine za 16 kosov



Priprava biskvita

V posodo ubijemo jajca, dodamo sladkor, sol in 4 žlice vroče vode. Vse skupaj stepamo približno 10 minut, da nastane lepa pena.
V drugi posodi zmešamo moko, jedilni škrob in pecilni prašek. Vse skupaj presejemo k jajčni peni.
Narahlo premešamo.
Dno pekača obložimo s papirjem za peko, vanj vlijemo testo. Pečemo 25 minut na 175° C.
Ko je biskvit pečen, ga ohladimo.

Priprava nadeva

8 želatininih lističev namočimo.
Maline preberemo, nekaj jih prihranimo za okrasitev torte, ostale pa zmečkamo.
V posodi zmešamo skuto, sladkor, limonin sok, limonino lupinico in zmečkane maline.
Želatino ožamemo, raztopimo, jo umešamo med kremo in vse skupaj ohladimo.
400 ml sladke smetane stepemo in jo umešamo med kremo.
Biskvit 2x prerežemo. Na dno položimo eno plast in jo namažemo s polovico kreme. Pokrijemo jo z drugo plastjo biskvita in premažemo s preostalo kremo. Nato na torto položimo še zadnjo plast biskvita.
Torto za 2 uri postavimo na hladno.
Med tem stepemo preostalo sladko smetano.
Torto ob straneh in po vrhu namažemo s sladko smetano in jo okrasimo z malinami in sesekljanimi pistacijami.
Sestavine za biskvit
Jajce - kokošje 4 kosi
Sladkor - beli 150g
Sol 1 ščepec
Pšenična bela moka 120g
Jedilni škrob 30g
Pecilni prašek 2 čajni žlički
Sestavine za nadev
Želatina - lističi 8 kosov
Maline 300g
Skuta - manj mastna 500g
Sladkor - beli 100g
Svež limonin sok  
Limonina lupina  
Sladka smetana 700ml
Pistacije 30g
Pripomočki
Kuhinjska tehtnica
Plastična posoda
Mešalnik
Cedilo
Pekač
Pečica
Stiskalnik za limono
Strgalo za limono
Hladilnik

Tri poletne poslastice s sočnimi in zdravimi breskvami

Breskve so tipičen poletni sadež, saj mu kraljujejo od njegovega začetka pa vse do konca. Ta sladki, sočni in slasten sadež pa nas ne le osvežuje, temveč tudi oskrbuje s pomembnimi hranili. 
  Sočno meso breskve je odličen vir vitaminov skupine B in vitamina C, kalija in beta karotena, fosforja, magnezija, železa, selena in cinka.
Sočno meso breskve je namreč odličen vir vitaminov skupine B in vitamina C, kalija in beta karotena, fosforja, magnezija, železa, selena in cinka. Mnoge od naštetih snovi delujejo antioksidativno, kar pomeni, da v našem telesu delujejo proti prostim radikalom, s čimer krepijo imunski sistem, preprečujejo staranje in zmanjšujejo tveganja za pojavnostjo rakavih obolenj.

Ker so bogate s kalijem, pomagajo ohranjati zdrav krvni tlak, preprečujejo pa tudi ledvične kamne in izgubo kostne mase.

Visoka vsebnost vlaknin v breskvah spodbuja občutek sitosti in hkrati ureja prebavo, saj preprečujejo zaprtost in napihnjenost. Prav tako pomagajo pri odstranjevanju strupenih snovi iz debelega črevesja.
Breskve so torej zdrava poletna osvežitev, zato smo za vas pripravili nekaj receptov, ki naj vam bodo v pomoč, da se bo ta sadež še pogosteje znašel na vašem jedilniku.

Sadna solata z oreščki

Sestavine:

• Breskve se odlično ujemajo z večino drugega sadja in oreščki, zato izberite katerokoli sezonsko sadje in tudi oreščke.
• Dodajte še limonin sok in med.

Priprava:

Sadje operemo in narežemo. V skledi zmešamo z oreščki, dodamo malo limoninega soka in medu.

Pečene breskve z rikoto

Sestavine:

• štiri breskve
• 200 gramov rikote
• 0,5 decilitra sladke smetane
• tri žlice medu
• mleti mandeljni

Priprava:

Breskve prerežite na polovice in jim odstranite koščice, s prerezano stranjo navzgor jih položite v segret pekač in pecite deset minut na približno 200 stopinjah Celzija.

Medtem penasto razmešajte rikoto z medom ter dodajte sladko smetano. Z mešanico nato napolnite pečene polovičke in potresite z mletimi mandeljni. Servirajte takoj.

Pečene breskve s čokolado in oreščki

Sestavine:

• štiri breskve
• pet dekagramov mandljevih piškotov
• pet dekagramov mletih mandljev
• tri dekagrame temne čokolade
• cimet
• maslo

Priprava:

Breskve razpolovite in jim odstranite koščice ter jih nekoliko izdolbite. Dobljeno breskvino meso narežite in pomešajte z mletimi mandlji, zdrobljenimi mandljevimi piškoti, nasekljano čokolado in začinite s cimetom. Z mešanico nato napolnite breskove polovičke in na vrhu vsake položite košček masla.

Pecite jih približno 15 minut v pečici, ki ste jo predhodno ogreli na 200 stopinj Celzija.

Sladico toplo ali ohlajeno postrezite s stepeno smetano in vaniljevim sladoledom.

Mali vodnik po zeliščih – katera se ujemajo s čim?

Čas, ko se sveža zelišča bohotijo po vrtovih, balkonih in okenskih policah, je treba karseda izkoristiti. Še prej pa se poučite, katera zelišča se ujemajo s katerimi jedmi. 

Vsak izkušen kuhar vam bo povedal, da prava kombinacija zelišč in začimb jed naredi ali uniči. Če jih namreč uporabljate narobe, na koncu na krožniku pristane kakofonija okusov in vonjav.

Zelišč je na stotine in vsako ima svoje značilnosti ter tudi živila oziroma jedi, ki se jim najbolj prilegajo. Zato je vsaj za najbolj razširjena oziroma tista, ki so obvezna oprema vsake kuhinje, dobro vedeti, kdaj in kje jih uporabiti. Ko boste obvladali uveljavljena pravila uporabe zelišč, pa lahko začnete eksperimentirati – morda boste odkrili kakšno novo uspešno kombinacijo.

Mimogrede še nasvet o uporabi svežih oziroma posušenih zelišč: posušena zelišča imajo močnejšo aromo, zato jih uporabljajte bolj zmerno. Osnovno pravilo je, da je treba za isti učinek uporabiti približno trikrat več svežih kot suhih zelišč. Če torej recept terja jedilno žlico svežega origana, vi pa imate na zalogi le suhega, ga dodajte le čajno žličko.


Bazilika

Idealna za: belo meso, paradižnik, maline, jagode, govejo pečenko, purana, jagnjetino

Komplementarna zelišča in začimbe: origano, timijan, komarček

Origano

Idealen za: govedino, perutnino, svinjino, ocvrte ribe

Komplementarna zelišča in začimbe: mlet čili, lovor, majaron, timijan, komarček, bazilika

Rožmarin

Idealen za: paradižnik, špinačo, pečeno meso, ribe na žaru, gobe, krompir, cvetačo

Komplementarna zelišča in začimbe: origano, timijan, česen

Timijan

Idealen za: jajca, jagnjetino, svinjino, purana, govejo pečenko

Komplementarna zelišča in začimbe: lovor, rožmarin, origano, majaron, koriander

Peteršilj

Idealen za: ribe, perutnino, krompir, zelenjavo, jajca

Komplementarna zelišča in začimbe: bazilika, drobnjak, pehtran

Žajbelj

Idealen za: sladko sadje in zelenjavo (npr. buče), klobase, sir, govedino, svinjino, purana, ocvrte ribe

Komplementarna zelišča in začimbe: limona, šetraj

Meta

Idealna za: svinjino, krompir, grah, čokolado, sadje

Komplementarna zelišča in začimbe: ingver, mlet čili, kumina, citronka, kamilica

Koper

Idealen za: lososa, korenje, kumare, jogurt

Komplementarna zelišča in začimbe: gorčično seme, poper, piment, lovor, muškatni cvet, cimet, nageljnove žbice, ingver, drobnjak, peteršilj

Pehtran

Idealen za: perutnino, ocvrte ribe, kisle kumarice, paradižnik

Komplementarna zelišča in začimbe: peteršilj, krebuljica, drobnjak

Koriander

Idealen za: govedino, svinjino, perutnino, ribe na žaru, kisle kumarice

Komplementarna zelišča in začimbe: ingver, cimet, kumina, kardamom, piment, muškatni orešček